Kotercový kašeľ u psov

  • Post author:
  • Post category:veterina

Kotercový kašeľ alebo infekčná tracheobronchitída je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest u psov. Psovi spôsobuje výskyt silného, dráždivého kašľa. Majiteľ môže mať pri tomto ochorení pocit, že psovi niečo uviazlo v krku a snaží sa to vykašľať.

Spôsobujú ho vírusy a baktérie a pes sa zvyčajne nakazí, ak je vystavený respiračným sekrétom chorého psa. Ochorenie môže prebiehať mierne, ale tiež môže prejsť až do život ohrozujúcej pneumónie. Preto pri akomkoľvek výskyte kašľa u Vášho psa navštívte veterinárneho lekára čim skôr.

Aké sú príznaky kotercového kašľa u psa?

  • Pretrvávajúci, suchý, dráždivý kašeľ
  • kašeľ aj počas noci, ktorý budí Vás aj Vášho psa
  • citlivosť priedušnice
  • občas až napínanie na vracanie a vykašľanie sekrétu
  • horúčka
  • letargia
  • strata chuti do jedla
  • ťažkosti s dýchaním

Aké sú príčiny kotercového kašľa?

Pes sa nakazí vdýchnutím infekčného aerosólu od chorého psa. Nakaziť sa môže priamo pri kontakte s takýmto psom (kýchnutie, zakašľanie) alebo nepriamo cez infikované predmety (hračky, misky,

Veľmi často sa psy týmto ochorením nakazia na miestach, kde je vyššia koncentrácia psov – útulky, sídliská, parky, tréningové haly..

Ako prebieha vyšetrenie u veterinára?

Veterinár stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinických príznakov. Vykonáva sa základné klinické vyšetrenie a v závažnejších prípadoch alebo pri podozrení aj na iné ochorenia sa môžu vykonať aj ďalšie vyšetrenia ako RTG, ECHO srdca, laváž bronchov.

Liečba

Liečba bude závisieť od závažnosti stavu. Vo všeobecnosti sa odporúča kľudový režim, dočasná výmena obojka za postroj pri venčení.

Pri miernom ochorení stačí dbať na dehydratáciu psa a pridať podporné preparáty na podporu imunity a proti kašľu.

Pri závažnejšej forme bude potrebné nasadiť antibiotiká, infúzna terapia. Pri výskyte pneumónie môže byť potrebná až hospitalizácia, pre dôkladné monitorovanie pacienta a možnosti ihneď nasadiť kyslíkové terapiu v prípade potreby.

Môže byť kotercový kašeľ aj smrteľný?

Väčšina psov toto ochorenie veľmi dobre zvládne často aj vďaka včasnej terapii. Pri závažnej forme alebo zanedbaní veterinárneho ošetrenia zo strany majiteľa môže dôjsť k závažnému zápalu pľúc a následnej smrti.

Existujú skupiny psov, ktoré sú vo všeobecnosti náchylnejšie na ťažšiu formu ochorenia. Ide najmä o šteniatka, gravídne suky, psov zo zlých podmienok s oslabenou imunitou. Psov so závažnými inými ochoreniami (alergie, diabetes, ochorenia srdca, rakovina, kolaps trachey a pod.

Existuje prevencia?

Áno. Snažte sa udržiavať Vášho psa v dobrých chovných podmienkach, posilňovať jeho imunitu. Veterinára vyhľadajte vždy pri prvých príznakoch ochorenia a nečakajte či to „neprejde samé“. Snažte sa vyhnúť psom, ktorí majú príznaky ochorenia respiračného systému.

Okrem tohto je účinným zdrojom prevencie aj vakcinácia proti kotercovému kašľu. Vykonáva sa pomocou intranazálnej vakcíny (kvapky do nosa). Pre psíka je absolútne nebolestivá. Nástup imunity je veľmi rýchly a imunita trvá rok.