PSS, portosystémový shunt alebo skrat je abnormálne cievne spojenie medzi portálnym a systémovým obehom. Krv, ktorá je odvádzaná z tráviaceho traktu prúdi do pečene cez portálnu žilu, kde sa filtruje, detoxikuje a spracúva rôzne látky, ako sú toxíny, metabolity a živiny. Pečeň zohráva kľúčovú úlohu pri detoxikácii, metabolizme a syntéze bielkovín. Pri PSS krv neprechádza cez pečeň, ale obchádza ju, čo môže viesť k akumulácii toxických látok v tele a poškodenému metabolizmu.
Skrat delíme:
- vrodený – od narodenia
- získaný – vplyvom rôznych ochorení ako je napr. cirhóza.
Podľa lokalizácie na:
- intrahepatálny – nachádzajúci sa priamo v pečeni
- extrahepatálny – skrat sa nachádza mimo pečene
Diagnostika:
veľmi dôležité je získať podrobnú anamnézu. Diagnóza sa stanovuje na základe klinických príznakov, výsledkov laboratórnych vyšetrenie – vyšetrenie hematológie, biochémie krvi a stanovenie množstva amoniaku a žlčových kyselín. Prítomnosť amonium biurat v močovom sedimente ( v niektorých prípadoch). Usg vyšetrenie, CT, scintografia.
Príznaky:
- Neurologické príznaky – zmeny správania (agresivita, dezorientácia, apatia)
- Tremor (trasenie tela, hlavy alebo končatín)
- Ataxia (koordinácia pohybov je narušená, pes môže chodiť nepravidelne, ťažko udržiava rovnováhu)
- Záchvaty, letargia
- Poruchy trávenia- zvracanie a hnačka (najmä po jedle),znížená chuť do jedla alebo úplná strata apetítu,zápach z papule problémy s rastom a priberaním u šteniat. Šteniatka so skratom často rastú pomalšie, majú problémy s priberaním na váhe, napriek tomu že dostávajú dostatočné množstvo potravy.
- Kožné problémy
- Žltý alebo bledý vzhľad slizníc (žltačka) – môže byť známkou poškodenia pečene alebo nedostatočnej schopnosti pečene odbúravať toxíny.
- Alopecia (vypadávanie srsti)
- Únava a znížená aktivita:
- Zmeny v moči: u niektorých psov môže byť zaznamenaná zmena farby moču alebo prítomnosť kryštálov.
Diagnostika – anamnéza, klinické príznaky, vyšetrenie krvi a moču, usg, ct vyšetrenie, iné špeciálne vyšetrenia.
Terapia:
- chirurgická
- farmakologická + úprava stravy
Terapia psov s vážnymi neurologickými príznakmi
V prípade, keď Váš pes má závažné neurologické príznaky je nutná hospitalizácia. Počas hospitalizácie sa dávajú infúzie s glukózou, antibiotická terapia, niekedy je nutný klistír. V prípade záchvatov sú podávané lieky na ich tlmenie