Majiteľov psov s príchodom letných horúcich dní môže napadnúť, že najlepšie, čo môžu pre svojho chlpáča urobiť je to, že ho vystrihajú úplne na krátko a niektorých aj doslova vyholia a myslia si, že psíkovi teda nebude horúco. Myslíte si, že robia správne ? Realita je taká, že opak je pravdou.
Ak nejde o závažný zdravotný problém, kde sa vyholenie konkrétneho miesta proste vyholiť musí, napr. pred nejakým zákrokom, psa nikdy nehoľte. Zvlášť nie psov s dvojitou vrstvou srsti.
Čo môže spôsobiť vystrihanie psa na veľmi krátko, alebo vyholenie:
Prehrievanie – psi majú podsadu, ktorá funguje ako izolačná vrstva, ktorá v lete psíka chladí.
Ak ju oholíte, strácajú prirodzený chladiaci mechanizmus a ochranu, vďaka čomu sú náchylnejšie na prehriatie.
Poškodenie srsti – Ak oholíte psa s dvojitou vrstvou srsti, môže sa stať, že srsť stratí kvalitu a štruktúru. Bude nerovnomerná a aj na pohľad zničená. Taktiež sme sa stretli už aj s tým, že strihanie či holenie psa znižuje riziko vypadávania srsti. Je to mýtus. Nieje to pravda.
Úpal – po oholení srsti u psa sa stáva koža psa veľmi citlivá a je vystavená škodlivým UV lúčom zo slnka najmä v lete. Psíkovia, ktorí prirodzene nemajú srsť napr. Americký bezsrstý stavač, čínsky chocholatý a iné, sa majú natierať špeciálnymi krémami, aby im slnko kožu nespálilo.
Kožné problémy – rovnako ako spáleniny kože zo slnka, sa môžu vyskytnúť aj iné kožné problémy pri holení psa. Koža sa stáva suchá a môže aj praskať, pri čom teda vznikajú malé trhlinky, do ktorých sa veľmi rýchlo počas prechádzky môže dostať prach, špina a vznikajú infekcie alebo aj zápaly.
Ak sa vyholí pes s dvojitou vrstvou srsti, podsada narastie rýchlejšie ako bežne, čím predbehne pomalšie rastúcu vonkajšiu /ochrannú srsť. Pri dvojitej podsade je veľmi dôležité psovi pravidelne vyčesávať podsadu. Plemená s dvojitou podsadou sú napr. Nemecký ovčiak, Sibírsky Husky, Zlatý Retríver, Austrálsky ovčiak atď.
Ohľadom srsti sme sa spojili aj s odborníčkou na dlhú srsť u psíkov.
Viac nám o nej povie Reneé Valentová
„Moje meno je Renée Valentová, som chovateľkou maltézskych psíkov a venujem sa rovnako handlingu psíkov na výstave už niekoľko rokov. Nielen pre maltézskeho psíka ale aj pre Shitzu, Yorkshirského teriéra a mnoho ďalších iných plemien je charakteristická dlhá padavá srsť, preto ak chce človek dopestovať svojmu dlhú srsť až po zem prináleží tomu aj správna a najmä PRAVIDELNÁ starostlivosť.
Je potrebné psíka vo výstavnej kondícii kúpať aspoň raz za týždeň vhodnou kozmetikou. Na trhu sa nachádza nespočetne veľa kvalitných značiek, no tie práve vo zverimexoch väčšinou nenájdete. Je dôležité zvoliť kvalitný šampón a kondicionér. Šampón vám dôkladne vymyje špinu zo srsti a kondicionér následne chlp uzatvorí. Nie je vhodné psíka nechať len tak voľne usušiť, pretože srsť vtedy ostane zamotaná a zároveň aj vlnitá. Správnym fénovaním viete chlpy krásne vyrovnať a postupne psíka aj celého dôkladne rozčešete.
Po dôkladnom vyfénovaní je dosť podstatné srsť aj vyžehliť a v prípade že ide o medzivýstavné kúpanie, tak následne takúto srsť aj zabalíčkovať, aby ostala chránená pred vonkajšími vplyvmi. Kvalitná srsť dokáže vydržať nečesaná celý týždeň, resp. že je rozčesaná iba v deň kúpania. No však máme psíkov, ktorí majú horšiu kvalitu srsti a majú tendenciu sa viac gučiť. Vtedy si žiaľ majiteľ psíka musí vyhradiť čas na pravidelnejšie česanie najmä kritických častí ako je hrudník a nohy.
Nezabúdajte, pravidelným česaním si ušetríte mnoho práce a času , ako keď máte naraz rozčesávať extrémne zagučeného psíka. Hoc človek nechce psíka udržiavať v dlhej srsti, je potrebná taktiež vhodná starostlivosť. Psíka však zväčša stačí okúpať každé 2-3 týždne a v závislosti rýchlosti rastu srsti ostrihať.“
A aký má názor na holenie psíkov?
„Chybu, ktorú robí väčšina salónov je, že srsť zholia strojčekom až na kožu. Je to najrýchlejšie, no pre psíky najškodlivejšie. V letných mesiacoch tak nie je koža ničím chránená, žiadnou srsťou. Je dôležité nechať aspoň 4-5 cm dlhú srsť.
Pred ostrihaním je podstatné psika okúpať tým istým postupom ktorý som uviedla vyššie. Ja osobne svojich strihám nožnicami. Je to pracnejšie, trvá to dlhšie, no výsledok je omnoho efektívnejší, prípadne strojčekom s nadstavcami skrátim srsť a následne dostrihávam nožnicami.
Veľa ľudí sa vždy čuduje, ako moji psíkovia vydržia ležať a ako sa nechajú česať. Nie je to však preto že to majú v sebe ale sú na to privyknutí už od útleho veku. Ako chovateľka sa snažím svoje šteniatka zvykať na hrebene, zvuk strojčeka ako aj na manipuláciu pri čistení oči a uší, preto to nezanedbávajte ani vy s vašimi steniatkami. „
Veríme, že o srsť svojich štvornohých miláčikov sa staráte tak, ako treba