Vybrané ochorenia psov prenášané kliešťami

  • Post author:
  • Post category:veterina

Máme tu jar s príchodom ktorej sa zvyšuje aj aktivita kliešťov.

Kliešte môžu prenášať na našich miláčikov veľa nebezpečných ochorení, pričom niektoré môžu končiť aj smrťou. V tomto blogu si spomenieme niektoré ochorenia, ktoré kliešte môžu prenášať, ich príznaky, ale pozrieme sa najmä na prevenciu ako ochrániť svojho miláčika. Budem sa snažiť prispieť nie len ako veterinár, ale aj ako majiteľ a milovník psov.

Ochorenia prenášané kliešťami:

Lymská Borelióza – ochorenie vyvolané baktériou Borrelia Bugdoferi, ktorú prenášajú aj kliešte. Ochorenie sa z kliešťa na zviera prenesie za 12-16 hodín po prisatí kliešťa. Ochorenie najčastejšie napáda centrálny nervový systém a kĺby. Ak je ochorenie včas liečené, spravidla sa zdravie psíka zaobíde bez väčších následkov. Príznaky zahŕňajú letargiu, horúčku, zväčšenie lymfatický uzlín, krívanie

Ehrlichióza – ochorenie spôsobené intracelulárnym krvným parazitm Ehrlichia canis, ktorý je prenášaný kliešťami. Podľa štúdii je doba prenosu 3-8 hodín. Inkubačná doba je 7-21 dní. Mezi príznaky patrí letargia, nechuť do žrádla, zvýšená teplota, zväčšenie pečene a sleziny, anémia, vznik krvácanín. Včasná diagnostika a liečba je kľúčová v liečbe psa.

Anaplazmóza – inkubačná doba tohto ochorenia je zhruba 1-2 týždňe. Niektoré štúdie ju nepopisujú, keďže aj po nakazení nemusí u každého psa dôjsť k vypuknutiu príznakov. Ak ochorenie vypukne, tak hlavné príznaky, ktoré môžeme u psa pozorovať je letargia, teplota, nechuť k jedlu, vracanie, hnačky, krívanie, krvácanie. Ak sa po vypuknutí príznakov ochorenie včasne diagnostikuje a lieči, prognóza je veľmi dobrá.

Babezióza – u nás žiaľ čoraz častejšie veľmi závažné ochorenie psov, ktoré pri neskorej liečbe končí takmer vždy úhynom. Ochiorenie spôsobuje krvný parazit, ktorý prenášajú infikované kliešte. Doba prenosu je zhruba 36 hodín. Inkubačná doba je zhruba 2-4 týždne. Medzi príznaky patrí vysoká teplota, letargia, nechuť k jedlu, vracanie. Dochádza k hemolýze (rozpadu krvi) a u psa preto pozorujeme aj anémiu, žlté sliznice, tmavý moč (ako coca cola). Úspešnosť terapie závisí od imunity psíka, typu babézie a najmä včasnej diagnostiky a liečby. V pokročilom štádiu je liečba komplikovaná a veľmi často už neúspešná a končí úhynom zvieraťa.

ochorenia prenášané kliešťami
prevencia

Vymenovali sme si najčastejšie ochorenia, ktoré prenášajú kliešte na našom území. Najlepším spôsobom ako chrániť svojich miláčikov je PREVENCIA. Dostupných je na trhu veľa preparátov, najčastejšie v týchto formách:

  • Obojky – na trhu nespočetné množstvo od bio až po obojky, s obsahom účinných látok, ktoré úspešne pôsobia proti blchám, kliešťom. Za mňa osobne v tejto kategórii víťazí foresto – bez zápachu, bezpečný aj v prípade, že máte doma mačky. Účinkuje po dobu 8 mesiacov. Medzi hlavné benefity, pre mňa patrí najmä to, že má aj repelentný účinok, a tak v maximálne možnej mierne eliminuje čo i len prisatie kliešťa na psa a tým znižuje riziko prenosu ochorenia z kliešťov na minimum. Keby sa kliešť predsa len aj prisal, obojok ho zabije v pomerne krátkom čase. Ako ďalšie výhody spomeniem, že v prípade nežiadúcej reakcie psa na účinnú látku obojku jednoducho obojok zložíte a tým v momente ukončíte ďalšiu „dodávku“ účinnej látky do organizmu psíka. Medzi nevýhody patrí najmä nízka účinnosť u dlhosrstých psov s hustou srsťou, keďže sa takto nezabezpečí správny kontakt obojok-koža.
  • Spot-on prípravky alebo ľudovo nazývané „pipety“ . Na trhu tiež veľa druhov, pri výbere sa treba poradiť s veterinárnym lekárom. Z mojej skúsenosti preferujem Advantix – má taktiež repelentný účinok, takže sa znižuje možnosť prisatia kliešťa. Ďalšia veľká výhoda je pre mňa ako pri obojku – ak pes zareaguje na účinnú látku po podaní, psa poriadne vykúpete a tým stopnete distribúciu ďalšieho liečiva do organizmu. Medzi nevýhody patrí hlavne kratšia doba účinku – výrobca popisuje 4 týždne, z mojej skúsenosti ale môže povedať, že funguje dlhšie. Ďalšia nevýhoda je, že psík po aplikácii by aspoň 2-3 dni nemal zmoknúť (kúpanie, dážď) nakoľko sa pipeta dlhšie vstrebáva a voda ju môže „vymyť“ a tým znížiť jej účinnosť.
  • Tablety – v súčasnosti najpopulárnejší „trend“ napr. Bravecto. Za mňa bohužiaľ. Medzi výhody tablety patrí najmä to, že kúpanie neznižuje účinnosť. Ako najhlavnejšia výhoda je udávaná dlhšia doba pôsobenia ( 3 mesiace, niektorí kolegovia a majitelia zo skúsenosti hovoria, že im funguje aj dlhšie), jednoduchá aplikácia – je ochutená a väčšina psov ju zje dobrovoľne ako pamlsok. Zlikvidovať má 100% kliešťov – to síce áno, ale až za cca zhruba 12-24 hodín po prisatí kliešťa. Teda za tých pár hodín je šanca, že dôjde k prenosu ochorenia z kliešťa na psa. Majitelia si často mylne myslia, že keď ich pes má túto tabletu, tak kliešťa ani nedostane. Ide však o mylnú interpretáciu. Tým, že kliešť je usmrtený do 24h po prichytení na psa, nestihne sa poriadne „napiť“ ostáva preto malý a majiteľ si ho málokedy všimne. Po usmrtení uschne a odpadne. Ten kliešť teda na psovi nejakú dobu je, len je majiteľom prehliadnutý. Pre mňa osobne teda nevýhoda, nezamedzuje prenosu ochorení z kliešťa na psa až na toľko % ako niektoré spot-on prípravky a obojky. Pri reakcii na účinnú látku je malá pravdepodobnosť, že dokážete stopnúť prenos účinnej látky do organizmu, nakoľko sa tableta z tráviaceho systému veľmi rýchlo vstrebe do organizmu.
  • Ultrazvukové odpudzovače – z mojej skúsenosti žiaľ v 99% absolútne neúčinné.

Je potrebné uviesť, že žiaden prípravok nemusí byť a pravdepodobne ani nie je 100%. No vždy treba prípravok vyberať s rozumom. Pri pobyte so psom na miestach, kde je zvýšené riziko chytiť kliešťa (vysoká tráva…) je možné dať pred prechádzkou na spodnú časť tela psa aj nejaký sprej (arpalit, frontline, a iné) a po každej prechádzke dôkladne skontrolovať srsť a kožu psa.

V prípade, že kliešťa nájdete, je potrebné čím skôr ho odstrániť. Odporúčam poznačiť aj do kalendára kedy pes kliešťa mal, aby sa v prípade nakazenia nejakým ochorením urýchlila diagnostika.